Firma „KMM PLUS” Sp. z o.o. uzyskała dotację z Funduszy Europejskich na projekt „Opracowanie technologii przetwarzania cyplowin ze skór gotowych na powłokę wykańczalniczą do skór oraz wdrożenie technologii wykańczania i licowania skóry przy użyciu papierowych nośników środków licujących.” Projekt obejmuje następujące moduły: 

B+R
 
W module B+R przeprowadzimy prace B+R w celu opracowania​ technologii przetwarzania cyplowin ze skór gotowych na powłokę wykańczalniczą do skór. W wyniku realizacji modułu powstaną następujące produkty: skóry przeznaczonych dla branży meblarskiej i na wierzch obuwia, w tym do obuwia wojskowego, polowego. Rynkiem docelowym skór wytworzonych z odpadów będą podmioty produkujące produkty skórzane, z przeznaczaniem na produkcję mebli. Produkty będą kierowane też do firm zajmujących się produkcją obuwia, w tym obuwia wojskowego. 

• WDROŻENIE INNOWACJI 


W module wdrożenie innowacji, wdrożymy wyniki samodzielnie przeprowadzonych prac B+R, polegających na opracowaniu unikatowej metody produkcji nowego typu skóry w oparciu o technologię zapewniającą ekologiczny proces produkcji i podniesione parametry wytrzymałościowe nowego typu skóry w trakcie użytkowania. W ramach projektu zakupiona zostanie linia technologiczna produkująca nowy typ skóry. Nowe typy skór będą kierowane do średnich i dużych producentów obuwia znajdujących się w Europie i do fabryk produkujących galanterię skórzaną, szczególnie w pobliżu granic polskich dla których zakup z odległych garbarni stanowi wyzwanie logistyczne. 

• CYFRYZACJA 

W ramach modułu cyfryzacja opracowany zostanie system do zarządzania produkcją. W module zakupimy niezbędne środki trwałe do cyfryzacji firmy. 

• ZAZIELENIENIE PRZEDSIĘBIORSTW 


W module zazielenienie zakupiony zostanie system rekuperacji ciepła i wilgotności, wraz z czujnikami wilgotności i temperatury, zakupione zostaną panele fotowoltaiczne i systemem odzyskiwania ciepła, zbudowana zostanie podczyszczalnia ścieków. 

• INTERNACJONALIZACJA 

W module internacjonalizacja będziemy promowali nasze produkty (produkty będące własnością przedsiębiorstwa– produkty wtórne, powstałe w wyniku wdrożenia w module wdrożenie innowacji oraz nad którymi będziemy pracowali w module B+R) na targach i misjach wyjazdowych. Celem projektu jest zwiększenie konkurencyjności firmy poprzez podniesienie poziomu innowacyjności oferty produktowej i dopasowanie jej do potrzeb i oczekiwań klientów. Planowanym efektem w wyniku realizacji projektu jest wdrożenie w firmie nowej, ekologicznej technologii. Realizacja projektu przyczyni się do osiągnięcia celów FENG i celu Priorytetu 1, którym jest rozwijanie i wzmacnianie zdolności badawczych i innowacyjnych oraz wykorzystywanie zaawansowanych technologii. 



Dofinansowanie projektu z UE: 2 932 593,27 PLN 
Całkowita wartość projektu: 5 804 668,50 PLN